U vreme izlaska serije THE QUEEN'S GAMBIT, uzeo sam uzorak, a onda me je život odveo na neku drugu stranu.
Iskreno, ono što me je vratilo nazad da je pogledam, iako mi je uzorak bio obećavajući onomad jeste sjajna igra Moses Ingram u seriji LADY IN THE LAKE a ovo joj je bio calling card.
Zanimljiva je inače ta čudna sprega Waltera Tevisa koju danas vidimo - Moses Ingram se afirmiše u njegovoj ekranizaciji a potom dobija ulogu kod Alme Har'el koja sprema ekranizaciju njegovog potpuno drugačijeg romana.
U izvesnom smislu mogu se napraviti paralele između THE QUEEN'S GAMBIT i LADY IN THE LAKE, obe priče govore o ženama koje pokušavaju da prevaziđu stakleni plafon u različitim sredinama, u GAMBITu su to sirotice kojima se ne smeši sjajna sudbina posle rađanja u problematičnim kućama, u LADY su to jevrejska domaćica i crna računovodkinja iz baltimorskog geta.
Razlika je u tome da je Scott Frank odlučio da od svega toga napravi jedan novi američki kvintesencijalni klasik, a Alma Har'el je od Laure Lippman napravila masterpis televizijskog krimića, najprljavijeg koji dozvoljava Apple.
U tom pogledu je LADY naravno više po mom ukusu, ali GAMBITu se opet nema mnogo šta zameriti, živeće on na Netflixu kao klasik koji svako treba da pogleda, i nikoga neće slagati tim opisom. Sve do endgamea serije u epizodi nazvanoj END GAME, ovo je zaista vrlo promišljeno, ubedljivo, estetizovano, precizno za popizdeti, i tek na kraju kada treba da se napravi mat, Franku zadrhti ruka ali i to mu uspe.
Dakle, ovo je fikcionalizovana priča o uspehu mlade žene potekle iz sirotišta koja postaje šahistkinja pošto joj genij otkrije domar (ko drugi) i gde ona uspeva da se afirmiše baveći se nečim (tada veoma važnim).
Šah je danas egzotična stvar kada je manje sport a više board game za dobroćudne stonere i postsovjetske meganerdove, ali GAMBIT nas vraća u vreme kada su Fischer i Spaski zaista bili kao rok zvezde, kada je to bila istinska avangarda popularnog sporta. Time Scott Frank uspešno izvodi trik "vaze u kadru", onog detalja kojim na RTS RTS kaže da je reč o emisiji na temu kulture.
Šah je smokvin list sofistikacije iz kog Frank krije žestoku amerikanu u kojoj mlada devojka kreće da ispunjava američki san, usput galvanizujući depresivnu i napuštenu domaćicu, upoznajući pravog momka za pogrešne devojke na kog bi je mama upozorila - da se nije ubila i ostavila je samu na svetu, domara koji je nekada mogao mnogo više ali spreman je da preuzme ulogu mentora, snalažljivu crnkinju koja prirodnom bistrinom krči put u životu, i svim ostalim mogućim klišeima američke narodne umetnosti i misli.
GAMBIT je spolja vrlo internacionalan - uostalom bavi se junakinjom iz sporta u kom su Rusi najbolji, ali iznutra ovo je narodna pesma. Ali narodna pesma toliko ugrađena u DNK savremene kulture da to prosto funkcioniše samo od sebe. I onda još kad se toga lati Scott Frank sa svojim pedantnim i promišljenim stilom, rezultat ne izostaje.
Ovo je sa velikim uspehom prepakovan arhetip, u kom se kriju već dosta raubovani kulturni obrasci pa i žanrovske miteme, od Dickensa do sportskog filma, ovo je vrhunsko vladanje naracijom da nam se nešto drevno proda kao novo.
I to je kul, ko voli.